Tel: 06 94 500 465
Bisztró nyitva tartás:
Hétfő: 06:00-16:00
Kedd-Szerda: 06:00-18:00
Szombat: 06:00-12:00
Vasárnap: zárva
Összegyűjtöttünk pár jó tanácsot, tippet a grillezéshez. Aprónak tűnő dolgok, de sokat számítanak. Nézz rá ezekre Te is!
Pár fontos infó a pácoláshoz
– Ne legyen túl olajos a pác, mert a grillen könnyen lángra kaphat a hús.
– Ne tegyél sót a pácba – vagy csak nagyon keveset -, mert a só elvonja a nedvességet a hústól, és az száraz lesz.
– Mindig időben pácolj! A marhahúsnak több nap is kellhet, a sertésnek egy éjszaka elég. A húsok közül a legkevesebb időre a csirkének van szüksége: akár 2-3 óra után mehet a rácsra.
– A legegyszerűbb pác öt perc alatt elkészül: mustár, méz, olivaolaj, bors és fokhagyma kell csak hozzá.
– Ha spontán grilleznél és nincs időd pácolni, nálunk grillezésre előkészített húsokat is vásárolhatsz – ezeket házilag állítjuk elő. Ha pedig nagyobb mennyiségben kérnél, hívj minket, és mi előre elkészítjük: 06-94/500-465
Tegyél a faszénre rozmaringot a grillezéskor!
Ha kicsit extrább ízeket szeretnél a grillezéskor, próbáld ki, hogy a faszénre egy-két rozmaring ágat is teszel. Igaz, önmagában a faszén is kivételes ízt ad az azon elkészített húsoknak, de ez még fokozható.
És nem csak a faszénre tett rozmaring, hanem például a tárkony is ad egy kis pluszt a hús ízéhez, ha így teszünk. De nem kell sok ezekből a fűszerekből, rozmaringból egy-két szál, tárkonyból pedig egy-két maréknyi is elég. A rozmaring egyébként sertéshúshoz és csirkéhez is jól passzol.
Húsok a rácson
A grillen lévő húsokat inkább csipesszel forgassuk, mert ha villát használnánk, kifolyna a szeletekből az ízt adó húslé. És lehetőleg ne érjenek össze a húsok sütés közben, mert akkor nem sülnek, hanem inkább párolódnak…
Egy ehető nyárs
A nyársra tűzött hús grillezése nagyon szuper dolog. Ki ne szeretné a saslikot vagy a rablóhúst? Egy kis szalonna, kolbász és zöldség a hús mellett igazán remek ízvilágot eredményez. Főleg akkor, ha a húsunk valamilyen extra pácot is kapott. És amivel még egy kis pluszt adhatunk a húsunk ízéhez, az a nyárs. Ha mondjuk egy erősebb rozmaring ágra tűzzük a hozzávalókat, a fűszernövény sütés közben még ízesebbé teszi a grillezett finomságokat. Ráadásul ez a nyárs még ehető is.
A sütési idő
Nem mindegy, mennyi ideig sütjük a grillen a húsokat. A csirkemellnek például elég 4-5 perc. Ha ennél hosszabb ideig sütjük, kiszárad. És akkor is így jár a hús, ha túl magas hő éri. Szóval, ha csirkét grillezünk, lehetőleg magasabb szintre tegyük a rácsot, távolabb a tűztől. A csirkecombnak sem kell sok idő, de azért itt gondosabb grillezésre van szükség. Nagyjából 20-25 perc alatt lesz megfelelően átsült a csirkecomb. Ha egész csirkét készítünk, a sütési idő egy óra.
A sertéshúsok grillezési ideje is változó. A szűzpecsenye rövid idő alatt, 10-12 perc grillezés után kész. A tarjának sem kell sokkal több idő: 15 perc. A borda grillezésére viszont 25 percet kell szánni. És még egy jó tanács: grillezés közben a húsokat csak csipesszel forgassuk, és ha szaftos ételt szeretnénk, utólag sózzunk inkább, és ne forgassuk túl sűrűn a szeleteket.
Grillen készült köret
Ha már grillezzük a húst, miért ne készülne a köret is a grillen? Érdemes ezen elgondolkodni, hiszen rengeteg zöldségféle készíthető el grillezve is. De nem csak a zöldség mehet a köretbe, akár sajtot is süthetünk faszénen. Arra figyeljünk csak, hogy kemény formátumút sajtot vásároljunk. És arra, hogy nagyjából egy centimteres szeleteket grillezzünk és ezeket is pácoljuk be a sütés előtti napon. Rozmaringgal, oliva olajjal, fokhagymával tökéletesek lesznek a grillsajtok.
Köretnek a gomba is remek. A nagyobb kalapú verziókat használjuk a sütéshez. És Rövid ideig ezeket is pácolhatjuk.
A burgonya talán a legnépszerűbb grillen elkészíthető köret. Nem is kell hozzá nagy tudás. Csupán arra kell odafigyelni, hogy alufóliába csomagolva tegyük a rácsra és időközönként fordítsuk meg. A krumpli sütéséhez viszont idő kell. Ezért, ha felgyorsítanánk a folyamatot, főzzük elő kicsit. Vagy szeljük karikára, locsoljuk meg egy kevés olajjal és süssük meg így.
Ugyancsak népszerű grillezhető zöldség a padlizsán, a spárga és a cukkini. Ezek szintén alkalmasak köretnek. Az elkészítésük egyszerű: fűszerezzük, pácoljuk be a karikára vágott szeleteket. És mehet is a rácsra. Hamar elkészül és szuper kiegészítő étel a húsokhoz.
Szerintünk egyébként akkor a legteljesebb az ízvilág, ha mindenből kerül egy kevés a tányérra. A hús egy kis grillsajttal és faszénen sült zöldségekkel nagyon ízletes lesz.
A húsok, sajtok, fűszerek beszerzésében számíthatsz ránk. Nézz el hozzánk a kámoni húsboltba!
Így marad ízletes a hús
Ha grillezünk, ügyeljünk arra, hogy kellő hőmérsékletű legyen a parázs. Ha ez megvan, tegyük a grillre a húst, de jól gondoljuk meg, hogy a rács melyik részén sütnénk. Ugyanis nem tanácsos a grillhúst sokat rakosgatni, forgatni, mivel minden felesleges összenyomáskor veszíthet a zamatából. Villával forgatni pedig egyenesen tilos – ahogy ezt korábban is írtuk. Mivel ha átszúrjuk a grillhúst, kifolyik az értékes, ízt adó húslé. És esélyes, hogy a hús is szárazabb lesz. Ha átsült a szeletünk, ne álljunk neki egyből enni. Takarjuk le egy kevés időre, és hagyjuk, hogy belülről “dolgozzon” még kicsit a szaft.